Apie jėgos aitvarus

Kas yra jėgos aitvaras ir kaip jis veikia?

Jėgos aitvaras paprastai yra aerodinaminės formos sparnas pagamintas iš aukštos kokybės medžiagos ir valdomas valdymo rankenomis. Vairuojant ir manevruojant aitvarą valdymo lynais generuojama skirtingo dydžio jėga. Kai aitvaras prisipučia jo aerodinaminės formos verčia jį judėti pirmyn ir kelti.
Valdymo lynai laiko aitvarą atitinkamu kampu prieš vėją, taip pasiekimas aitvaro judėjimo greitis bei galia. Kuo didesnis kaitas, arba kuo greičiau aitvaras juda, arba kuo stipresnis vėjas, tuo sukuriama didesnė traukos jėga. Kaituotojas, kuris valdo aitvarą prisiima visą atsakomybę už savo ir kitų saugumą skraidymo metu.
 

Kas yra vėjo langas?

Vėjo langas - tai zona, kurioje aitvaras skraido nepakeldamas kaituotojo į orą. Manevruojant kaitą šiame lange generuojama įvairaus dydžio jėga ir skirtinga judėjimo kryptis. Jėga dramatiškai sumažėja aitvarui priartėjus prie šio lango ribų. Jeigu neesate tikras, kokio stiprumo jėga generuojama, saugiausia aitvarą paleisti.

Tam, kad įsitikintumėte ar pajėgsite išlaikyti aitvarą saugiai, laikykite aitvarą ant vėjo lango ribos ir manevruokite jį nuo savęs tolyn į jėgos zoną. Jeigu jūsų įgūdžiai neleidžia aitvaro suvaldyti, šiuolaikiniuose aitvaruose yra numatyta saugumo sistema leidžianti sumažinti aitvaro trauką nepaleidžiant aitvaro.

Lietuvoje terminas Jėgos Aitvarai dažniausiai naudojamas apibūdinti vieną šios sporto šakos atmainą – kiteboarding‘ą.  Tuo tarpu visame pasaulyje Jėgos Aitvarai labiau asocijuojasi su Power Kiting‘u ir Land Kiting‘u.

 

Power Kite – jėgos arba traukos aitvaras. Toks aitvaras skirtas tam, kad galėtų generuoti reikšmingą trauką. Jeigu pagrindine aitvaro savybe laikytume trauką, tuomet žemės ir vandens aitvarai generuojantys ją juntamai, galėtų būti priskiriami  Power Kite kategorijai. Tačiau žmonėse labiau įprasta yra aitvarų klasifikacija pagal jų panaudojimą ir iš to kilusius aitvarų sporto pavadinimus.

 

Land Kiting – aitvarų sporto atmaina vienijanti ratuotas kaitavimo ant žemės sporto priemones ir rūšis. Šios jėgos aitvarų sporto rūšys paplitimą įgavo gerokai anksčiau nei kaitavimas ant vandens (angl: kiteboarding, kitesurfing).

 

Kite Landboarding – kaitavimo ant žemės sporto atmaina, kur jėgos aitvaro pagalba yra traukiamas skateboard‘as ginkluotas specialiais ratais ir apkaustais (angl: landboard).

 

 

 

Kite Buggying, arba buggy kiting – kaitavimo ant žemės sporto atmaina, kur jėgos aitvaro yra traukiamas specialus triratis vežimėlis (angl. buggy). Jais važiuojama kietu žemės paviršiumi. Šie sportai labai artimi kiteboarding’ui, kitesurfing‘ui ir snowkiting‘ui ir yra tiek pat patrauklūs ir suteikia didžiulę adrenalino dozę. Kartu tai vienintelės kaitavimo rūšys kuomet kaituoti galima tiek vasarą, tiek žiemą.

 

 

 

Koks skirtumas kaituojant ant dviejų lynų ir keturių?

Aitvarai su dviem lynai yra valdomi paprasčiausiu būdu be galimybės aitvarą pristabdyti. Tokiu atveju būtinai reikia atsižvelgti į galimą maksimalų vėjo greitį ir jo kuriamą energiją. Aitvarai su keturiais lynais turi daugiau kontrolės ir yra tinkamiausi kaituojant aktyviai kaip antai su bagiais, riedlente arba snieglente.

Viršutiniai lynai yra jėgos lynai. Manipuliuojant jais aitvaras valdomas ir generuojama jo jėga.

Apatiniai lynai yra stabdymo lynai, leidžiantys keisti judėjimo greitį juos labiaus patempiant link savęs. Stabdymo lynai taip pat leidžia lengviau kontroliuoti nusileidimus bei pakilimus.

 

Koks skirtumas tarp 4 lynų valdymo rankenų ir 4 lynų baro?

Keturių lynų rankenos leidžia saugiai, lengvai ir tiksliai valdyti aitvarą su maksimaliu manevringumu. Keturių lynų rankenos leidžia pristabdyti aitvarą, sulaikyti ore, apversti aitvarą ar saugiai nuleisti ant žemės. Jeigu aitvaras nusileido "nosimi" ant žemės aitvarą galima apversti patraukus stabdymo lynus ir vėl pakelti į orą. Toks aitvaro valdymas tinkamiausias kaitavimui ant žemės su bagiais, snieglentėmis ar šiaip poilsiaujant.

Keturių lynų baras paprastai turi numatytą saugumo sistemą leidžiančią kelti ir leisti aitvarą žemyn. Aitvaro kuriama jėga paskirstoma vienodai abiejoms rankoms taip tampa lengviau skraidyti, bet tuo pačiu turite mažiau aitvaro kontrolės.

 

Kas yra depower aitvarai?

Depower tipo aitvarus galima naudoti daug platesniame vėjo greičio diapazone. Tas pasiekima dėl specialaus valdymo baro ir lynų sistemos, kuriuos galima sureguliuoti skirtingai keliamajai galiai ir vėjo greičiui.

Pritraukdami barą prie savęs padidinsite aitvaro galią. Atleidsdami depower valdymo barą sumažinsite aitvaro galią, bet padidinsite aitvaro greitį nukreipdami aitvarą į priešingą pusę.

Naudojant depower tipo aitvarus būtina naudoti trapeciją. Depower tipo aitvarus galima leisti ir esant silpnam vėjui ir nenaudojant depower tipo aitvarams būdingų privalumų. Depwer tipo aitvarai tinkamiausi kaitavimui ant žemės, kur reikalinga galimybė keisti traukos jėgą.